Co je autolýza?

zařazeno do: Otázky a odpovědi, Živá strava | 0

Mýtus – Při trávení syrové rostlinné stravy dochází k samo-rozpuštění, které nezatěžuje trávicí systém.

Mezi vitariány existuje mýtus o PLNÉ indukované autolýze syrové stravy, jejíž podstatou je, že všechny syrové potraviny údajně na 100% stráví samy sebe a trávicí systém přitom nemusí plnit své funkce a není tak zatížen. Abychom pochopili podstatu autolýzy syrové stravy, pojďte se podívat na základní informace o procesu samovolného rozkladu biologického materiálu.

Autolýza – je to proces samovolného rozpuštění živých buněk a tkání pod vlivem vlastních enzymů obsažených v lyzozomech. Hlavními funkcemi lyzozomů – jsou štěpení a destrukce molekul různých látek, které jsou buď zachyceny buňkami z vnějšího prostředí, anebo jsou strukturními molekulami samotných buněk. Uvnitř lyzozomů se nachází vhodné prostředí k degradaci mnoha různých typů organických látek, jako jsou cukry, tuky, bílkoviny nukleové kyseliny. Proto obsahují 50 různých druhů enzymů a navíc i výrazně kyselé prostředí (pH 5).

V případě odumření nebo zničení buněk, jsou aktivovány jejich lyzozomy, s velkým obsahem hydrolytických enzymů, které katalyzují rozklad bílkovin, tuků a sacharidů. Nicméně, je třeba poznamenat, že počet lyzozomů v rostlinných buňkách, je mnohem menší, než u živočišných buněk, proto autodigesce rostlinných buněk je mnohem pomalejší.

Většina informačních zdrojů, s cílem prokázat účinnost enzymů a autolýzy syrové stravy se odkazuje na pokus s žábou, který byl poprvé proveden fyziologem A.M. Ugolevym (1961). Avšak tento “důkaz” má hrubou chybu. Abychom pochopili, kde je ta chyba, pojďme se podívat jak probíhal tento pokus:

Do průhledné nádoby naplněnou přirozenou lidskou žaludeční šťávou byla umístěna “syrová” a tepelně upravená žába. Pak se po dvou nebo třech dnech “syrová” žába úplně rozpustila, přičemž tepelně zpracovaná žába se nerozpustila a zůstaly zbytky.
Tímto pokusem, zastánci syrové stravy tvrdí, že k podobnému samo-rozpuštění dochází i u rostlinné stravy. A nakonec z toho dělají závěry, že syrová strava se v žaludku rozpouští. Ale ve skutečnosti takové závěry odhalují neznalost zastánců syrové stravy v základních rozdílech mezi živočišnými a rostlinnými buňkami.

Rostlinné a živočišné buňky se zásadně od sebe liší rychlosti a typem metabolismu, stejně jako jejich vnitřní a vnější strukturou. Proto přirovnávat k sobě tyto buňky je, mírně řečeno, projevem neznalosti. Ale, bohužel, tato mylná představa o totožnosti rostlinných a živočišných buněk se rychle rozšířila mezi všechny rawisty.

bunky

Abychom pochopili rozdíl mezi autolýzou živočišných a rostlinných potravin, potřebujeme vědět, že rostlinné buňky, na rozdíl od živočišných jsou obklopeny hustou buněční stěnou polysacharidů, odolnou proti kyselinám a žaludečním enzymům. Proto zahájení autolýzy u rostlinných buněk v žaludku není možné!

Za druhé, čas, který stráví zelenina a ovoce v kyselém prostředí žaludku, je velmi malý, který se měří v desítkách minut, a nyní si vzpomeňte na dobu trvání v pokusu Ugoleva, po které došlo k úplnému rozpuštění „syrové“ žáby.

Dalším, nejdůležitějším argumentem na podporu toho, že autolýza syrové rostlinné stravy je minimální, a veškeré trávení spadá na trávicí systém, je přítomnost vlastních enzymů v trávicích šťávách u plodožravců a býložravců. Koneckonců, kdyby veškerá syrová rostlinná strava sama sebe trávila v žaludku, pak v průběhu milionů let evoluce u zvířat, živících se hlavně ovocem a zelenými části rostlin, už by dávno došlo k atrofii zbytečných trávicích orgánů – žaludeční a střevní žlázy, jater a slinivky břišní. V dnešní době nic takového nepozorujeme!

Proto když autolýza syrového masa v případě masožravců v jejich trávicím traktu může mít nějakou hodnotu, tak u člověka autolýza při trávení rostlinné stravy nemá téměř žádný vyznám (!!!)

Tady je video s experimentem, který může provést každý doma a zjistit, že v případě rostlinné stravy nedochází k samo rozpuštění v žaludku.

Zdroje informací:

„Syrová strava proti předsudků“, Artem Demchukov.
Rozdíl mezi živočišnou a rostlinnou buňkou 


Už několik let testuji na sobě účinky rostlinné stravy, základní myšlenkou které je uctivé soužití se vším živým, dosažení optimálního zdraví bez zbytečného ubližování ostatním živým tvorům a bez zatěžování životního prostředí.


Poskytnout dar pomoci systému PayPal

Pokud shledáte moji práci při psání obsahu těchto stránek za přínosné, budu moc vděčný za jakoukoliv podporu, viz tato stránka.

Děkuji vám z celého srdce!

Líbí se Vám moje články a inspirují Vás? Nechte si zasílat novínky na email

Vstupem na tyto stránky souhlasíte s prohlášením o vyloučení odpovědnosti.  • Nechat komentář

    Komentáře autorů s vymyšlenou nebo neexistující emailovou adresou nebudou zobrazovány.