Co je detoxikace?

zařazeno do: Otázky a odpovědi, Živá strava | 0

Detoxikace – je proces mobilizace obranyschopnosti organismu, jejímž cílem je neutralizovat a odstranit auto-intoxikaci (otravu jedy vytvořenými v organismu). Jsou-li obranné mechanismy organismu schopny neutralizovat toxické látky, potom nedochází k viditelným projevům auto-intoxikace, i když ta zůstává v latentní formě a může se projevovat jako hyperaktivita životně důležitých funkcí.

Vitariání naivně věří, že po přechodu na syrovou stravu, i po delší době, například po roce, mohou mít nejrůznější „očisty“ a „detoxy“ v souvislosti s jejich předchozím nezdravým způsobem stravování. Zdá se, že někteří považují své tělo za statický systém, který se nemění a ignorují dobře známou a prokázanou skutečnost, že se fyzické lidské tělo neustále regeneruje.

Staré buňky odumírají a jsou nahrazeny novými. V každé učebnici fyziologie můžeme zjistit, že buňky žaludeční sliznice se regenerují každých 5 dnů, tukové buňky každé 3 týdny, kožní buňky každých 5 týdnů, buňky kostry – osteocyty žijí od několika měsíců až několik let. Tyto příklady ilustrují intenzitu procesu obnovy tělesných tkání.

Proto když se po roce někdo stěžuje na detoxikační projevy a tvrdí, že se stále čistí a zbavuje toxinů z vařeného jídla, ale při tom popisuje zjevné příznaky virových onemocnění, herpesu nebo mají další projevy spojené s nachlazením, nemá to nic společného s detoxikaci, ale jsou to skutečné projevy různých nemocí.

Je třeba pochopit, že konzumace velkého množství syrové stravy vede k různým nemocem stejným způsobem jako i nekontrolovatelná konzumace ostatních tepelně zpracovaných potravin. A všechny tyto notoricky známé „očisty“ a „detoxy“ nejsou nic jiného než jasným příkladem nevhodného stravování.

Líbí se Vám moje články a inspirují Vás? Nechte si zasílat novínky na email

Vstupem na tyto stránky souhlasíte s prohlášením o vyloučení odpovědnosti.

Už několik let testuji na sobě účinky rostlinné stravy, základní myšlenkou které je uctivé soužití se vším živým, dosažení optimálního zdraví bez zbytečného ubližování ostatním živým tvorům a bez zatěžování životního prostředí.


Na mých stránkách najdete zajímavé články o živé stravě a některé moje oblíbené recepty pro různá roční období. Více informací najdete v mém eBooku, kde se dozvíte jak živá strava mi změnila život!


Od druhé poloviny roku 2016 již se nestravuji pouze raw stravou a také ji nedoporučuji jako plnohodnotnou stravu víz můj nový článek Proč již nejsem na 100% živé stravě.

Pokud shledáte moji práci při psání obsahu těchto stránek a mého eBooku za přínosné, budu moc vděčný za jakoukoliv podporu, viz tato stránka.