Co je živá raw strava?

zařazeno do: Otázky a odpovědi, Živá strava | 0

Vitariáni pojídají tzv. živé jídlo (raw food), které neprošlo tepelnou úpravou nad 42 stupňů Celsia. Pojem raw food byl převzat z anglických výrazů raw [ró], v překladu „syrový“, a food [fúd] s doslovným překladem „jídlo“, volně také „strava“.

V českém jazyce označuje jako živá strava. Raw food vychází z myšlenky, že tepelně upravená strava výrazně ztrácí své výživové hodnoty. Za hraniční považuje teplotu cca 42°, nad kterou dochází ke zničení živin a důležitých enzymů. Vitariáni totiž tvrdí, že enzymy tvoří život a vařená strava se v raw food nazývá „mrtvá strava“.

Za podklad nepřirozenosti tepelné úpravy pro člověka se používá argument, že ani ostatní živočichové tepelně neupravují svou potravu.

Největší procento jídelníčku vitariána tvoří především ovoce, zelenina, saláty a semínka, ořechy a sušené plody. Oblíbené jsou na živé stravě také různé koktejly, ve kterých se smíchá několik potravin – tzv. smoothies.

Zastánci raw stravy používají nejčastěji výkonné stolní mixéry, sušičky, food procesory, spiralizéry a samozřejmě lednice a mrazáky. Slouží především k tvorbě raw pochutin, například raw krekrů, sušenek. Jen zřídka kdy lze nalézt v kuchyni mikrovlnné sporáky a trouby.

Moje vlastní zkušenost

Od konce roku 2009 do druhé poloviny roku 2016 jsem se stravoval převážně živou stravou. Zjistil jsem, že z dlouhodobého hlediska stravování pouze raw stravou není praktické ani efektivní a může být dokonce zdraví škodlivé.

Dlouhodobé stravování raw stravou osobně u mě vedlo k chudokrevnosti, problémům se zuby a dalším potížím. Víc o tom se dozvíte v článcích – Proč již nejsem na 100% Raw, Zpověď bývalého vitariána – odstoupení od ortodoxního raw food a Od raw k veganství.

“Raw strava se v mých očích stala náboženstvím, které vychází z přesvědčení, že vařené jídlo škodí organismu.”

 


Už několik let testuji na sobě účinky rostlinné stravy, základní myšlenkou které je uctivé soužití se vším živým, dosažení optimálního zdraví bez zbytečného ubližování ostatním živým tvorům a bez zatěžování životního prostředí.


Poskytnout dar pomoci systému PayPal

Pokud shledáte moji práci při psání obsahu těchto stránek za přínosné, budu moc vděčný za jakoukoliv podporu, viz tato stránka.

Děkuji vám z celého srdce!

Líbí se Vám moje články a inspirují Vás? Nechte si zasílat novínky na email

Vstupem na tyto stránky souhlasíte s prohlášením o vyloučení odpovědnosti.