Moje zkušenosti se suchým půstem

zařazeno do: Živá strava | 0

AKTUALIZACE OD 24.11.2016: V žádném případě nedoporučuji provádět žádné půsty a to jak na vodě tak i bez vody – pozn. autora.

suchý půstSe svými prvními půsty jsem začal ještě před 6 lety, kdy jsem se rozhodl pro přechod na 100% živou stravu. Nikdy nezapomenu na svůj první jednodenní půst. Po dnu bez jídla jsem se probudil v noci kvůli silnému bušeni srdce a silnou touhou po jablku, které jsem musel v tu noc sníst. Pak se mi udělalo dobře. Tato zkušenost mě ale neodradila od dalších půstů. A tak čas od času jsem půstoval na vodě.

Začít s půsty mě inspirovala kniha Evangelium Esejských, která byla údajně objevena v archivech Vatikánu a přeložena z aramejštiny do angličtiny. Dnes je však majetkem rakouské vlády. Tato kniha byla kdysi součástí Bible, ze které ale byla vytržená. Text knihy je úžasný, mluví sám za sebe a není co k tomu dodat.

Později po přechodu na živou stravu, jsem začal zkoušet suché půsty, neboť jsem neměl přístup ke kvalitní čerstvé vodě. Destilátor jsem také neměl a ani nepovažuji destilovanou vodu za dobrou, neboť také prochází tepelným zpracováním. Jako nejlepší zdroj pitné vody jsem pro sebe zvolil vodu ze studny filtrovanou přes reverzní osmózu, o tom více ve článku Jakou vodu pit.

Při suchém půstu se organismus nachází ve složitějších podmínkách, než při půstu na vodě, neboť organismus se musí restrukturovat tak, aby mohl získávat nejen živiny, ale také vodu.

Suchý půst den 2Tělesné tkáně jsou štěpeny ještě rychleji. Jeden den suchého půstu se přirovnává ke 2-3 dnů půstu o vodě. Etapa “rostoucí ketoacidózy” trvá od 1 do 3 dnů. Tj, po zhruba 3 dnech organismus přechází na endogenní výživu, když při vodním půstu k tomu dochází 5 až 7 den.

Při suchem půstu se do těla nedostává exogenní voda a tak tělo získává vodu z vlastních buněk, ve kterých dochází ke spálení toxinů přímo uvnitř buňky. Suchý půst se obvykle provádí 9 až 11 dnů. Já jsem jej zkoušel pouze 3 dny a poté jsem pokračoval na vodě s krátkou návratovou dobou na šťávách.

První den suchého půstu jsem strávil doma a další den jsem jel do hor, kde jsem pokračoval v hladovění. Denně jsem ušel 7 až 10 kilometrů přes krásné lesy a hory Adršpašských skal. Přitom jsem neměl v puse ani kapku vody. Celou tu dobu jsem šel na boso a cítil jsem jak i přes pokožku nohou se do těla dostávají tekutiny z vlhkého lesního terénu.

na bosoPřes celou dobu suchého půstu, jsem se cítil skvěle, plný energie a sil. Jediné co mě nebavilo tak to byly trochu divoké noci, kdy se mi zdály různé sny a často jsem se probouzel. Také jsem měl nepříjemný pach z úst. Při suchém pustu je lepší mlčet a neztrácet energii mluvením.

Denně jsem ztrácel 1kg hmotnosti.

Suchý půst den 3Po druhém dny půstu jsem přestal mít pocit hladu. Pociťoval jsem euforii, pocity svobody a štěstí. Zažíval jsem stavy jako bych se ocital v jiném rozměru nebo jiné dimenzi. Změnily se způsoby vnímání okolního světa. Toto bohužel nelze popsat slovy. Po 3 dnech suchého půstu jsem dosáhl své nejnižší váhy 55kg.

Po tři dnech jsem začal pít horskou vodu a pokračoval dál v půstu o vodě. Když jsem se napil, pocítil jsem jak voda mě zatížila, a přiznám se, že suchý půst mám mnohem radši, než na vodě, neboť se mnohém líp snáší.

Když jsem se po 4 dnech půstování vrátil domů, začal jsem pít ovocné šťávy. A nakonec jsem pocítil potřebu jít na toaletu. Když jsem se zvedl ze záchodu jsem se lekl. Viděl jsem jak ze mě vyšla jakási černá hmota. Vypadalo to jako ropa nebo smolka (druh lidského výkalu vyskytující se u novorozenců). Pravděpodobně to byla žluč, ale doteď nevím co jiného to mohlo být. Každopádně jsem se cítil jako znovuzrozený.

Tak vypadalo to co ze mě vyšlo:
smolka

I dnes čas od času si udělám jednodenní suchý půst nebo piji jen ovocné a zeleninové šťávy, abych pomohl tělu se zbavit nahromaděných toxinů z okolí nebo stravy.

Chtěl bych upozornit, abyste nezkoušeli provádět suchý půst ANI PŮST O VODĚ. Jako alternativní způsob očisty bych volil dietu na ovocných a zeleninových šťávách s prováděním vysokofrekvenčních cvičení, např. běhání. 

detox v přírodě


Už několik let testuji na sobě účinky rostlinné stravy, základní myšlenkou které je uctivé soužití se vším živým, dosažení optimálního zdraví bez zbytečného ubližování ostatním živým tvorům a bez zatěžování životního prostředí.


Poskytnout dar pomoci systému PayPal

Pokud shledáte moji práci při psání obsahu těchto stránek za přínosné, budu moc vděčný za jakoukoliv podporu, viz tato stránka.

Děkuji vám z celého srdce!

Líbí se Vám moje články a inspirují Vás? Nechte si zasílat novínky na email

Vstupem na tyto stránky souhlasíte s prohlášením o vyloučení odpovědnosti.  • Nechat komentář

    Komentáře autorů s vymyšlenou nebo neexistující emailovou adresou nebudou zobrazovány.