Můj příběh o přechodu na živou stravu

zařazeno do: Živá strava | 12

Můj životní přiběh začal ve městě Semipalatinsk kde jsem se narodil a vyrůstal s babičkou. Zdraví jsem měl celkem dobré, občas klasické nemoci co mají obyčejní děti. Náš způsob stravování byl klasický – “plnohodnotný” – vařené, smažené, pečené, dušené. Avšak v té době se mi kvalita potravin stále jevila jako hodnotnější. V tu dobu jsem se totiž nesetkal s takovým množstvím chemie, éček a jiných jedů, které dnešní děti konzumují.

Frutarian.czPo přestěhování do Evropy, v Praze jsem se poprvé setkal se supermarketem a s tím jeho obrovským výběrem potravin. Během svého studia na vysoké škole jsem vůbec neřešil zdravotní stránku své existence. Stravoval jsem se jako ostatní vším tím co bylo k mání v obchodech. Navíc jsem začal kouřit a pít alkohol. Moje zdraví prudce kleslo dolů. Procházel jsem řadou různých viróz, chřipek, bolestí hlavy, problémům s tlakem, různými neurózami a depresemi. Bral jsem hromadu různých léků. Imunita poklesla natolik, že jednoho dne jsem skončil v nemocnici se žloutenkou. To posloužilo k tomu, abych změnil svůj pohled na dosavadní život a provedl změnu.

Od dětství jsem si vždycky uvědomoval, že zabíjet a konzumovat zvířata není správné. Proto velmi rychle přišla má volba přestat jíst maso. Mému přechodu na vegetariánství také posloužila žloutenka, se kterou jsem proležel dva měsíce v nemocic, kde jsem si četl literaturu o zdravém životním stylu a detoxikačních technikách pomoci přírozenému způsobu stravování.

Postupně jsem  se dozvěděl, že člověk není vlastně žádný všežravec, ani masožravec jak nás učili, ale „plodožravec“. Veškeré tyto informace jsou přístupné a pokud by měl někdo zájem, může je bez problémů najít. Na stravě bez masa jsem zhubl o pár kilo a začal jsem se cítit mnohém líp. Postupně jsem také přestal kouřit a pít alkohol. Přestat kouřit nebylo tak snadné. Nyní když jsem se zbavil většiny svých závislostí, se můj život začal rychle měnit. Také se hodně změnilo i mé okolí. Celá moje realita se proměnila k nepoznání. Po několika měsících na vegetariánské stravě jsem se dál rozhodl, že už nebudu nic vařit a že vše budu jíst už jen v syrové podobě. K tomu mě inspiroval jeden ruský zpěvák Alexej Martynov, který již několik let žil jenom na syrové stravě.  A tím začal můj nový život. Toto byl začátek mé velké přeměny – transformace, která pokračuje až do dnes.

Přechodem na živou stravu jsem se hodně sblížil s přírodou, naučil jsem se více rozumět sobě i ostatním lidem. Poznal jsem, že všechno je energie a že jsme všichni propojení. Také jsem poznal, že tím co jíme – budujeme svoje tělo. Pochopil jsem, že nemoci jsou našimi pomocníky, kteří nám pomáhají uvědomit si a opravit vlastní chyby. Pochopil jsem, že nemoc je také čisticí proces a indikátor našého zdravotního stavu.
Raw transformace
Přechod na živou stravu byl mou volbou z vlastní svobodné vůle. Byl to skok do neznáma, kdy jsem spoléhal jenom na své vnitřní vedení. Někteří lidé z mého blízkého okolí mě opustili a další nové a spřízněné jsem zase potkal. Prvních několik měsíců jsem prožíval velice silnou detoxikaci, kdy jsem cítil slabost, podrážděnost, apatii. Moje tělo se rychle čistilo a zbavovalo se toxinů a jiných nečistot. Jedním snad z nejhorších zážitků toho období byly hemoroidy, kterých jsem se zbavoval několik týdnů. K tomu všemu jsem začal rychle ztrácet váhu a narážel na velkou kritiku ze strany mého okolí. Naštěstí jsem měl dost psychické síly a odvahy, abych nepropadal panice a zachoval si klid. Vnitřně jsem byl přisvědčen, že jdu správnou cestou  i když ne vždycky jsem tomu věřil.  Avšak cítil jsem vnitřní vedení, podporu přírody a celé  existence. Po několika měsících se mi konečně stabilizovala váha, zmírnila se také detoxikace, a přišlo hodně energie a sil. Nyní, po několika letech na živé stravě už vím, že cesta, kterou jsem si zvolil, pro mě byla ta správná a také už vím, že živá strava je jedna z těch nejúžasnějších věcí, které mě v tomto životě potkaly. Moje tělo se nadále transformuje a mé vědomi se nadále rozšiřuje.

Do a poté
Vlevo jsem já s rodinou na dovolené v Chorvatsku v roce 2006, vpravo jsem já v dnešní době.

Na závěr bych chtěl zdůraznit několik výhod živé stravy, které se mi dostaly po přechodu:

Normalizace váhy

Po přechodu na živou stravu veškeré nepotřebné kilogramy jdou pryč během prvního měsíce. A za 8 měsíců tělo získává svoji novou zdravou váhu, kterou lze spočítat dle následujícího vzorce => výška – 110 nebo výška – 120 (záleží na kostře člověka). Například moje výška je 175cm. Po prvních týdnech na živé stravě jsem zhubl ze 70kg na 55kg. Nyní moje váha je v rozmezí 60-65kg. Podle vzorce vychází => 175-110 = 65kg.

Lehčí snášení nemocí

Pokud dostanete chřipku nebo jiné vírové onemocnění tak nemoc přejde skoro bez povšimnutí. (I když jednou za několik let na živé stravě jsem onemocněl pořádně a uzdravoval jsem se kolem klasických 7 dnů. – pozn. autora).

Okamžitá detoxikace organizmu

Na živé stravě zvýší se citlivost na veškeré jedy. Reakce těla na jedy je silná a občas nepříjemná, avšak veškeré jedy se hned odvádějí z těla ven.

Zesílení smyslů

Zesílí se vám veškeré vaše smysly a poznáte nové smysly, o kterých jste dřív ani netušili, že je máte. Budete vnímat chuť nejenom chuťovými buňkami jazyku ale i celým tělem.

Čisté tělo

Zmizí veškeré tělesné pachy. Ráno po probuzení, pokud jsem se večer neprásil těžkými tučnými saláty :-) , není nepříjemný zápach z pusy. Na záchodě vám to už taky nesmrdí jako dřív :-)

Fyzická odolnost těla a výkon

Pokud vydržíte přechodné období detoxikace, objevíte spoustu energie, sily a vaše tělo bude velmi odolné a výkonné. Dokážete uběhat spoustu kilometrů bez únavy. Zlepší se sportovní výkony. Přes den už nikdy nebudete pospávat. Výrazně se zvýší kontrola a spolupráce s tělem. Tělo je víc vychované, vyškolené a poslušné.

Kromě těchto fyzických projevů po přechodu na živou stravu pocítíte změny i na mentální úrovní.

Od druhé poloviny roku 2016 již nedodržuji přísně na 100% stravování pouze raw stravou. Víz můj nový článek Proč již nejsem na 100% živé stravě.


Už několik let testuji na sobě účinky rostlinné stravy, základní myšlenkou které je uctivé soužití se vším živým, dosažení optimálního zdraví bez zbytečného ubližování ostatním živým tvorům a bez zatěžování životního prostředí.


Poskytnout dar pomoci systému PayPal

Pokud shledáte moji práci při psání obsahu těchto stránek za přínosné, budu moc vděčný za jakoukoliv podporu, viz tato stránka.

Děkuji vám z celého srdce!

Líbí se Vám moje články a inspirují Vás? Nechte si zasílat novínky na email

Vstupem na tyto stránky souhlasíte s prohlášením o vyloučení odpovědnosti. • 12 Responses

  1. Dita
   | Odpovědět

   Krásně vyjmenovány změny a pocity při přechodu na živou stravu, totéž jsem zažila i já, jak přes kopírák.:) Děkuji za sdílení.

  2. Ludmila Pogo
   | Odpovědět

   Dimo, krásný článek. Moc mi opět pomohl jít dál. Zvláště změny váhy a naděje že se to zlepší … Jsem ještě v začátcích. Občas zoufale kombinuji – aby toho bylo hodně a nestrádala jsem nedostatkem jídla. Je to jen starý zvyk … “Když není vrchovatý talíř, nepřibereš nic …” Jsem ráda, že tyto stránky jsou. :D

  3. Patrik Šlégr
   | Odpovědět

   Pěkný životopis jste napsal. Přeju vám hodně štěstí. Vydal jste se tou správnou cestou. Já se ségrou také o tom uvažujeme a už vlastně z větší částí jíme jen RAW food, sem tam nějaká vařená jídla. Dělám plno čerstvých ovocných a zeleninových šťáv, které dokonale pročistí a vyživí tělo. S tím zápachem našeho těla je pravda. Opravdu nepoužíváte žádné pasty ani sprchovací gely? Děkuji za odpověď.

  4. Adam Steiner
   | Odpovědět

   Jsem dojatý úspěchy Dima:)Mám obrovskou Radost a jsem naplněný svěží energií:)D-Ě-K-U-J-Í- Ti za to že jsi mi dnes Tvýmy stránkami pomohl otevřit vrátka do Živého světa plného Lásky Zdraví Štěstí spokojenosti a přírody plné Vitamínů zelených lesů a křišťálových studánek:)

  5. Veronika
   | Odpovědět

   Ahojky, moc krásný článek a inspirující :) Chci se zeptat, když zmiňuješ, že nejsou potřeba žádné gely ani pasty, jestli používáš něco na vlasy (šampon, kondicionér)?
   Děkuju, měj se krásně,
   V.

   • Dima
    Dima
    | Odpovědět

    Ahoj Veroniko! Pastu, šampon ani gely nepoužívám. V nutnosti používám veganské mýdlo, ale zřídka kdy. Já totiž nepovažuji žádné bakterie za nepřátele, nýbrž naopak moje tělo s nimi spolupracuje :)

  6. Dima
   Dima
   | Odpovědět

   Dostal jsem email od návštěvníka mých stránek a bohužel bez emailové adresy, tak odpovím zde, doufám, že odpověď najde autora.

   Martin K. napsal: Milý Dimo, rád bych se Tě zeptal na pár věcí. Především všiml jsem si v Praze na veletrhu, že Vitariáni, které znám z internetu mají vesměs šedivé vlasy, buď zcela, nebo začínající šediny, teda Tvůj případ to není. Zajímá mně to protože i u mě se objevují šediny po cca půl roce na živé stravě (ne na stopro) Celkově se mi zhoršil stav vlasů, jinak se cítím ve všech ohledech lépe.
   Denně si dávám sooothie se zelenými listy a jím především ovoce – banány, jablka, bobule, avokádo, hrušky, broskve.

   Napadá Tě, čím to může být způsobeno, event řešení???

   Děkuji Ti a přeji krásné dny,
   Martin K

   Odpověď: Ahoj Martine! Já osobně s šedivými vlasy zatím neměl zkušenosti, ale sem tam se nějaký vlásek objeví a většinou z důvodu rozhození “normálního režimu” či stresu v práci. Je důležité chodit spát před desátou hodinou, nemít pokud možno stres, chodit často do přírody a také se doporučuje hodně zelených smoothie, takže děláš to dobře že piješ koktejly se zelenými listy, ale prověř, zda ještě máš vše v pořádku ohledně spánku a odpočinku. Chodit spat pozdě je opravdu pro vitariána hodně špatným zlozvykem. Jinak já se též stravuji podobně jako ty, teď přes den nektarinky, broskve, hrozny. Večer mrkvička, kedlubna nebo ananas. Poslední dobu hodně běhám a piju hodně šťáv, a tak se mi dokonce spustil další detox po delší době, takže pořad mám čeho se zbavovat :-) Přeji hezký den a tou šedinou se netrap, postupně omládneš tak i tak :)

   • Martin Kolenyak
    | Odpovědět

    Ahoj Dimo, díky za vyčerpávající odpověď ohledně šedivých vlasů :-)
    Přeji krásné a prosluněné dny, Martin

  7. Oto
   | Odpovědět

   Nazdar, velmi ludsky pristup a drzim palce vo vsetkych tvojich cinnostiach. Som na zaciatku a zaradujem viac a viac raw potravin do denneho menu. Rad by som ta poziadal ako vyzera napr. tvoj jedalny listok min.tyzdna ?
   Velakrat dakujem a pozdravujem.
   O super videa!

  8. Francimour
   | Odpovědět

   Začal jsem před měsícem v 61 letech naráz ze dne na den na 100% Raw. Žádné velké detoxikační problémy jsem nezaznamenal. Za měsíc jsem ztratil 14 kg ještě potřebuji 10 dolů, ale už to jde pomalu.Přesně ty vyjmenované pozitivní změny pociťuji. 30 let jsem bral léky na vysoký KT . Tlak se mi snížil na normální hodnoty .Lékařka byla z toho paf nejprve mi snížila léky na 1/2 tabl. a posléze na 1/4 a nakonec mi sebrala jeden lék se slovy , že příští měsíc pravděpodobně léky úplně vysadím.Nechci říkat, že mě někdy nepopadne chuť třeba na smažák je to přece jenom krátká doba, ale s viditelným zdravotním výsledkem a pocitem na něj vzápětí zapomenu.

  9. Martina
   | Odpovědět

   Moc děkuji za úžasný článek…já právě “čichám” k RAW stravě a je mi něčím hodně hodně blízká….ráda bych to dokázala jako Ty a svůj jídelníček změnila k lepšímu…tělo i duše si o to říká a nemohu neslyšet :)

   Pěkné dny

  Nechat komentář

  Komentáře autorů s vymyšlenou nebo neexistující emailovou adresou nebudou zobrazovány.