Od raw k veganství

zařazeno do: Živá strava | 1
 1. Jak jste začal s vitariánstvím?

S vitariánstvím jsem začal na konci roku 2009, kdy jsem několik měsíců předtím přestal konzumovat živočišné výrobky. Na internetu jsem se dozvěděl o prospěšných možnostech raw stravy, která údajně lečí veškeré nemoci a zlepšuje kvalitu života.

 1. Co pro Vás vitariánství znamenalo?

Na začátku to byl experiment, krok do neznáma, později se z toho stal životní styl. Jelikož nejsou oficiálně ověřená fakta o prospěšnosti tohoto druhu stravování, řídil jsem se jen vlastní vírou a dostupnými informacemi z knih a internetu. Scházel jsem  se s dalšími vitariány pro vzájemnou podporu. Přechod na raw stravu měl vliv na všechno v mém životě. Například jsem přestal používat veškerou chemii, mycí prostředky, šampony, sprchové gely, deodoranty, parfémy. Začal jsem častěji chodit do přírody. Přestal jsem se zajímat o to co se děje ve světě. Čím dál víc jsem se zajímal o různé očistné techniky organismu (suché půsty či půsty o vodě, klystýry, očistu jater, odšťavňování atd). Prožíval jsem období „duchovního úžasu“ a nasával do sebe veškerá ezoterická pozlátka. Uvěřil jsem na život bez jídla, dokonce jsem toužil po přechodu na pránu, kdy jsem chtěl přestat jíst a být na jídle nezávislý.

Dima raw strava

 1. Co pozitivního či negativního Vám vitariánství přinášelo?

Po přechodu na raw stravu jsem přišel o nadbytečná kila, předtím jsem měl mírnou nadváhu. Začal jsem se zajímat o zdravou stravu a zdravý životní styl. Sblížil jsem se více s přírodou a začal si tak lépe uvědomovat následky svých činů. Přestal jsem používat veškeré léky a každou volnou chvíli jsem věnoval pochodům do přírody. Avšak časem se z jídla stalo náboženství. Jelikož raw strava poskytuje pocit nasycení jen na krátkou dobu, musel jsem neustále řešit jídlo. Dával jsem jídlu a všemu co s tím bylo spojeno moc velký význam. Začal jsem mít hroznou fobii vůči doktorům a nemocnicím. Hodně často nebylo jednoduché sehnat dost jídla, což vytvářelo zbytečný stres. Příprava a focení raw pokrmů se stalo mou nejoblíbenější činností. Zcela mě ovládla ortorexie. Rád jsem také přesvědčoval ostatní o správnosti mnou zvoleného životního směru. Kvůli mým novým preferencím ve stravování se však zhoršily i mé vztahy s okolním světem – hlavně mezi známými, v rodině a též v zaměstnání. Až nyní si uvědomuji, že nejhorší snad bylo přesvědčení o tom, že vitariánství je tím nejlepším a jediným správným systémem stravování, a že je vhodný pro každého po celý život. Mylnou představou bylo také to, že raw strava je lepé stravitelná, než strava tepelně upravená. Že je tato strava kompletní a není třeba brát žádné zvláštní doplňky. Na to jsem se pak v budoucnu bohužel doplatil.

 1. Jak na tuto změnu ve stravování reagovala rodina/přátelé a nejbližší okolí?

Lidé na to většinou spíše reagovali negativně, než naopak. Nejhorší bylo, že jsem nehodlal nikoho poslouchat a nenechat se od svého záměru odradit. Chyběl mi zásadní kritický názor. Přínosy zlepšení zdraví na začátku a v průběhu, mě utvrdily v pravosti zvoleného stravovacího směru a tak jsem propadl tomuto fanatismu.

 1. Co Vám u vitariánství chybělo?

Na začátku jsem si myslel, že mi nechybí nic, respektive věřil jsem, že až si zcela vyčistím tělo, zbavím se tak i veškeré touhy po vařeném jídle a budu méně závislý na jídle, či dokonce nezávislý. A také, že se zbavím veškerých detoxikačních projevů, ke kterým u mě docházelo. Ve skutečnosti jsem neměl prožitek z jídla a často jsem trpěl pocitem, že jsem neustále hladový, i když byl můj žaludek plný. Po 4 letech jsem zažil první krizi, kdy se objevily problémy se srdcem, které vyvrcholily v srdeční slabost (pravděpodobně slabší formou arytmie), což mě donutilo zařadit do stravy jako suplement vitamíny. Za 2 roky přišla další krize, kdy jsem si uvědomil, že se necítím příliš dobře. Začal jsem to řešit přidáním vařené stravy do jídelníčku a kupodivu jsem se začal cítit a dokonce i vypadat lépe. Žádný z předchozích způsobů raw stravování s různými poměry cukru, tuku a bílkovin mi zkrátka nevyhovovaly. Už mi nevyhovovalo jíst pouze ovoce, ani tuky. Nedařilo se mi najít mezitím snesitelnou rovnováhu. Raw strava byla velmi těžko udržitelná a nepraktická. Navíc jak se zjistilo při podrobném rozboru krve, chybělo v mém těle hodně živin včetně vitamínů, bílkovin i železa (resp. jsem měl problém s jeho vstřebáním).

pyramida-ovoce

 1. Jaké změny v životním stylu s sebou vitariánství neslo?

Tento životní styl mě ze sociálního hlediska hodně oddělil od společnosti, dalo by se říci, že až téměř izoloval. Díky tomu jsem si vytvořil mnoho nepotřebných psychologických bloků, o kterých jsem tehdy ani netušil. Nakonec se zjistilo, že se to všechno neblaze odrazilo i na mém celkovém zdravotním stavu. Bohužel jsem se nestal zdravější, stále jsem trpěl běžnými onemocněními a potýkal se s hromadou různých zdravotních problémů. Jakmile se v mém běžném životě začaly projevovat neblahé následky vitariánství jako např. neustálý hlad, slabost, chronická únava, apatie, citlivé zuby a dásně, příliš časté chození na záchod, nadýmání, zima a vyčerpanost, začal jsem mít pohyby o tomto životním stylu. Víc jsem tedy zapátral a stále hledal nějaké vhodné řešení. Nakonec jsem musel přejít k veganství s doplňky stravy, abych zlepšil svůj zdravotní stav i celkově své pocity.

 1. Je podle Vás vitariánství vhodnou stravou pro všechny věkové kategorie?

V našem podnebí je vitariánství těžko udržitelné a osobně si myslím, že není kompletní plnohodnotnou stravou pro žádnou věkovou kategorii.

od raw k veganství

 1. Doporučil byste vitariánství ostatním?

Nyní už vím, že jen tak doporučovat něco bez hlubších znalostí není zodpovědné. Po téměř 7 leté zkušenosti s raw stravou bych ji nikomu jako jedinou neomylnou nedoporučoval. Podle mě může být raw strava jen krátkodobou dietou, která vám může pomoci zhubnout, detoxikovat se a zbavit se drobných zdravotních obtíží. Ale v žádném případě bych nedoporučoval konzumaci výhradně raw stravy po celý život, obzvlášť dětem nebo těhotným ženám. Tímto tvrzením však v žádném případě nedoporučuji konzumaci masa, vajec apod. Momentálně nekonzumuji nic živočišného původu a ani se v budoucnu nechystám. Jsem na pestré veganské stravě, kterou obohacuji doplňky stravy. Stále jím hodně ovoce, zeleniny, piji zelené koktejly, jím oříšky a semínka. Energii však nejraději získávám z vařených škrobů – brambor a rýže. Mým nejoblíbenějším zdrojem bílkovin jsou vařené luštěniny, boby, fazole.

„Raw strava je pro mě náboženstvím, které vychází z přesvědčení, že vařené jídlo škodí organismu“.


Už několik let testuji na sobě účinky rostlinné stravy, základní myšlenkou které je uctivé soužití se vším živým, dosažení optimálního zdraví bez zbytečného ubližování ostatním živým tvorům a bez zatěžování životního prostředí.


Poskytnout dar pomoci systému PayPal

Pokud shledáte moji práci při psání obsahu těchto stránek za přínosné, budu moc vděčný za jakoukoliv podporu, viz tato stránka.

Děkuji vám z celého srdce!

Líbí se Vám moje články a inspirují Vás? Nechte si zasílat novínky na email

Vstupem na tyto stránky souhlasíte s prohlášením o vyloučení odpovědnosti. • One Response

  1. […] Dlouhodobé stravování raw stravou osobně u mě vedlo k chudokrevnosti, problémům se zuby a dalším potížím. Víc o tom se dozvíte v článcích – Proč již nejsem na 100% Raw, Zpověď bývalého vitariána – odstoupení od ortodoxního raw food a Od raw k veganství. […]

  Nechat komentář

  Komentáře autorů s vymyšlenou nebo neexistující emailovou adresou nebudou zobrazovány.